L-159 Alca 1:72 Kovozávody Prostějov

Jako další model, který jsem zvolil , je model od českého výrobce Kovozávody Prostějov L-159 Alca v měřítku 1:72. Model jsme zakoupil protože je to české letadlo, které se vyrábí nedaleko Prahy ve firmě Aero Vodochody. Tato firma má dlouholetou tradici s výrobou stíhacích letadel a jejich modely jako je L-39, L-159 a současná moderní L-39NG již patří k českým legendám.


Jiří Hejda | 2023-05-18

Výkres na kotec pro králíky (králíkárna)

Jelikož manželka s dětmi zatoužili pořídit si, malinký chov králíků, chtěl bych se pustit do výroby kotce pro králíky. Rozměry kotce jsem volil dle našich dispozic. Nemám je nijak ověřené, dle chovatelských zvyklostí. Proto rozměry jsou bez záruky a nepřijímám reklamace, že jsou rozměry špatné.

Budu ale rád když mě nějaký chovatel dá info co je špatně abych rozměry případně upravil.


Jiří Hejda | 2023-03-13

Lockheed-Martin F-35A Lightning II (USAAF)

Právě jsem započal stavbu Lockheed-Martin F-35A Lightning II (USAAF).

F-35A Lightning II je americký bojový letoun, který vznikl jako výsledek programu Joint Strike Fighter (neboli společný útočný stíhač), vyhlášeného ministerstvem obrany USA za účelem vytvoření jednotné víceúčelové stíhačky, která by byla zařazena do výzbroje USAF, USN, USMC a spojenců NATO. Díky tomu je možné stroje vyrábět ve velkých sériích, což podstatně snížilo jejich cenu. (zdroj Wikipedie)


Jiří Hejda | 2023-01-27

P-51 Mustang Airfix (1:72)

Momentálně jsem dostavil plastikový model amerického bojového stíhače Mustang P-51D, který sloužil za druhé světové války spojencům. Jednalo se o jeden z nejúspěšnějších typů stíhacích letounů.Většinou doprovázel bombardéry při náletech na Německo a spojencům pomohl získat vzdušnou převahu. Byl nasazen i v Tichomoří proti Japonsku.

Korejskou válku stroj začal jako hlavní stíhačka a bitevní letoun spojenců, ale v jejím průběhu byl nahrazen proudovými letouny. V některých letectvech Mustang sloužil ještě na začátku 80. let. Řada letuschopných letounů soukromých majitelů létá dodnes. (zdroj Wikipedie)


Jiří Hejda | 2023-01-12

Model FA-18 Hornet Revell (1:72)

Jako další plastikový model ke stavbě jsem si vybral letadlo používané nejčastěji americkou armádou F/A-18 Hornet. Velkou motivací k zakoupení tohoto modelu bylo shlédnutí filmu Top Gun: Maveric, kde tyhle modely, byť v jiné kamufláži a jiné verzi používali.


Jiří Hejda | 2023-01-11

Model Saab JAS-39D Gripen Revell (1:72)

Můj druhý model v pořadí. Proč Gripen? Protože je to stíhací letadlo, kterým disponuje armáda České republiky. Je to první stíhačka do mé série. Chtěl bych totiž postavit ty nejznámější legendy mezi stíhačkama.


Jiří Hejda | 2023-01-09

Výkres a vizualizace zahradní (pivní) lavičky - článek v přípravě

Srdce kutila se ve mě opět ozvalo a přemýšlím, že bych doma vytvořil něco z čeho bych měl radost, a ještě to k něčemu bylo. Již dlouho mě v zahradě chybí nějaké malinké posezení, kde bych sedl, odpočinul si a nabral síly k další práci. 

Proto jsem mrkl na web a při nynějších cenách jsem jej rychle zase zavřel. Řekl sem si, že by to nemuselo být až tak složité vyrobit doma, něco ušetřit a ještě se při tom bavit.


Jiří Hejda | 2022-04-21

Spitfire Mk. V - Revell (1:72)

Asi zhruba po 25 letech jsem neodolal a nejprve kvůli synovi, jsem zakoupil plastikový model letadla z 2. světové války! Asi taky jako nostalgie, vzpomínka na dávnou dobu, kdy modelařina byla jeden z top mých zájmů. S koupí prvního modelu jsme trochu váhal. Můj top jsou dřevěné lodě. Na ty ale momentálně nemám dílnu abych je mohl stavět. Ale jednou snad se k nim vrátím! Ve sklepě mám jednu skoro dostavěnou a jednu netknutou!


Jiří Hejda | 2020-06-08

Návrh malé dřevěné pergoly

Pro svého otce jsem dostal za úkol navrhnout základní designový návrh pergoly! Zvolil jsme dle doporučení materiál, smrkové lepené KVH hranoly 120x120mm. Rozměr pergoly byl původně požadován 2x4 m. Po domluvě byl rozšířen na 4x2,5m s ohledem na komfort uživatelů.

Jako střešní krytina je prozatím navržen lexan, kvůli jeho celkem příznivé ceně vůči pálené krytině a taky hlavně kvůli hmotnosti. V případě krytiny by musely být hranoly zesíleny!


Jiří Hejda | 2019-09-04

Technická dokumentace k dvoukřídlé a trojkřídlé bráně bez pojezdu

Výkresová dokumentace k dvoukřídlé 3 křídlé vjezdové bráně.

Oba projekty byly realizovány v roce 2017-2018


Jiří Hejda | 2019-03-08

Copyright © 2023 Jiří Hejda admin

Zpět nahorup